Volkswagen Passat B5 może być z pewnością uznany, za jeden z najpopularniejszych obecnie pojazdów w naszym kraju. Równie często możemy spotkać się z opinią, iż jest to ostatni model marki, który charakteryzował się wysoką bezawaryjnością. Passat B5 mimo wielu zalet – w dalszym jest podatny na różnego rodzaju usterki – zwłaszcza jeżeli chodzi o wysłużone egzemplarze.

Motory diesla w Passacie B5 cieszą się niemal legendarnym uznaniem. Najpopularniejszym jest 1. 9 TDI – który wyróżnia się nieprzeciętną trwałością. Starsze modele wprawdzie często ulegają usterkom turbosprężarki – aczkolwiek jest to zazwyczaj spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem przez właściciela. Bardziej awaryjny okazuje się być mocniejszy – 2. 5 TDI, gdzie występuje chociażby zazwyczaj fabryczna wada wałków rozrządu.

Problematyczne może okazać się zawieszenie wielowahaczowe. Wprawdzie zapewnia świetny komfort jazdy oraz lepsze prowadzenie – aczkolwiek jego utrzymanie często okazuje się być kosztowne. Wahacze ponadto zawsze muszą być wymieniane w całości – producent nie przewidział możliwości zamiany chociażby samych tulei.

Ciężko określić, czy Volkswagen Passat B5 okaże się być dobrą decyzją w zakupie. Wprawdzie zadbany egzemplarz odwdzięczy się swoją trwałością, aczkolwiek jest to rzadkość na rynku wtórnym. Poprzedni właściciele pojazdu, często przekonani o legendarnej bezawaryjności – w żadnym stopniu nie dbali o samochód oraz nie dokonywali bieżących napraw.

Jeżeli natomiast uda nam się znaleźć zadbany egzemplarz – możemy być pewni, iż jesteśmy posiadaczami jednego z lepszych samochodów w swojej klasie. Pojazd w dobrym stanie odwdzięczy nam się przestronnym wnętrzem, pojemnym bagażnikiem, względnie niskim spalaniem oraz świetnymi właściwościami jezdnymi.