Mówiąc bezpieczne mycie samochodu mamy na myśli oczywiście bezpieczeństwo auta i jego karoserii. Bardzo wzrosła popularność wszelkiego rodzaju myjni bezdotykowych i automatycznych, jednak jak z nich korzystać, by nie uszkodzić samochodu?

Myjnie automatyczne szczotkowe

Szczotkowe myjnie automatyczne to niewątpliwie najwygodniejszy sposób na mycie samochodu, ponieważ wystarczy wjechać do myjni i nawet nie trzeba wychodzić z auta. Czy ten rodzaj mycia jest jednak bezpieczny dla lakieru samochodu? Niestety nie. Nawet, kiedy szczotki są wykonane z bardzo dobrego, miękkiego materiału, można bardzo łatwo poważnie zarysować lakier. Wystarczy, że odłamki kamieni czy piasek pozostaną wewnątrz szczotek po naszym poprzedniku i wplątają się w nie – a będą rysować nasz lakier. Niestety jest to stosunkowo częste zjawisko a pomimo ubezpieczenia myjni, trudno jest uzyskać odszkodowanie.

Myjnie bezdotykowe

Jest to również wygodny rodzaj myjni. Nie trzeba nic szorować, nie zmęczymy się zbytnio. Wystarczy przy pomocy lancy z wodą pod ciśnieniem i ewentualnie pistoletu z aktywną pianą nanosić preparaty z odpowiedniej odległości na samochód. Programy dostępne w myjniach bezdotykowych to właśnie aktywna piana, mycie zasadanicze, spłukiwanie, nabłyszczanie i woskowanie, dzięki czemu lekko zabrudzony samochód może wyglądać naprawdę świetnie po wizycie na myjni bezdotykowej. Czy jest to bezpieczna metoda mycia? Jak najbardziej, o ile ktoś nie wpadnie na pomysł (który swoją drogą jest jasno zabroniony w regulaminach tego typu myjni), by np. zaschnięty bród czy ptasie odchody potraktować wodą pod ciśnieniem z odległości 1 centymetra. Tak bliski kontakt lancy z lakierem może doprowadzić nawet do oderwania kawałków lakieru z samochodu. Jeśli nie wierzysz jaką siłę ma woda wydobywająca się z lancy w myjniach, to lepiej uwierz i nie testuj tego na własnej dłoni, bo będzie Ci grozić uszkodzenie dłoni lub amputacja w najgorszym przypadku.

Mycie ręczne

Jeśli zrobisz to sam – wyjdzie w miarę tanio (koszt wody, płynu do mycia i wosku) i prawdopodobnie idealnie pod względem czystości, jeśli poświęcisz odpowiednią ilość czasu i siły. Gdy chcesz wynająć do tego firmę zajmującą się myciem aut – będzie to najlepszy, lecz najdroższy wybór nawet 10-15 krotnie przewyższąjący cenę myjni bezdotykowej. Jednak ręczne wymycie, polerowanie i woskowanie auta daje najlepsze efekty i znacznie dłużej efekt utrzymuje się na samochodzie. Jest to również najbezpieczniejsza opcja dla lakieru samochodu.